8.9 Yama Notları

Yamada Öne Çıkanlar

Büyücü Değişiklikleri

Şu anda büyücülerin iki mana aşamasına sahip olduğu söylenebilir, bunlar: Mana eşyası almadan önceki dönem ve mana eşyası aldıktan sonraki dönem. Büyücüler koridora ilk gelişlerinde yeteneklerini ne zaman kullanacaklarına gerçekten dikkat etmek zorunda; yoksa manalarını tüketip bir süreliğine çok az veya sıfır manayla koridorda mahsur kalabiliyorlar. Geri dönüp koridor eşyalarını aldıktan sonraysa birçok büyücü, yeteneklerini neredeyse hiç düşünmeksizin art arda sıralayabiliyor (özellikle de mavi güçlendirme varsa).

Dolayısıyla taban mana, mana yenilenmesi ve mana kazanımına yönelik büyücü eşyalarında birçok değişikliğe gidiyoruz. Buradaki amacımız büyücülerin oyunun başlarında daha fazla yetenek kullanabilmesi; ancak oyunun orta safhalarının başlarında bunları ne zaman kullanacaklarına biraz daha özenli yaklaşması. Değişiklikler mana konusunda daha dikkatli olmayı gerektireceğinden, temel eşyalarının gücünü (çoğunlukla yetenek gücü) biraz arttırarak yeteneklerini isabet ettirdiklerinde daha fazla hasar vermelerini sağlayacağız.

Gelin önce eşya değişikliklerine bakalım.

Doran’ın Yüzüğü

Artık taban mana yenilenmesi veya minyon biçildiğinde mana yenilenmesi sağlamıyor. Bunun yerine sabit mana yenilenmesi ve minyonlara karşı ilave hasar sağlıyor.

Doran’ın Yüzüğü’nü ”minyon biçmek mana verir” sisteminin dışına çıkarıyoruz. Bunun nedeni de oyunculara ”mananı geri kazanmak için yeteneklerini minyonlar üzerinde kullan” demenin, büyücüler için rakiple takas yapmayı minyon biçmeye göre daha kötü bir seçim haline getirmesi. Yeni Doran’ın Yüzüğü ile büyücüler, yetenek kullanmadan minyon biçmek konusunda daha iyi hissedecek ve böylece koridordaki rakipleriyle doğrudan takas yapmak için daha fazla fırsat bulacak.

KALDIRILDITABAN MANA YENİLENMESİArtık taban mana yenilenmesi sağlamıyor.
KALDIRILDIMANPİR:: ARTIK MİNYON BİÇİLDİĞİNDE MANA İADESİ YAPMIYOR.
YENİSABİT MANA YENİLENMESİArtık her 5 saniyede bir 5 Mana veriyor.
YENİMANA FİSKESİArtık minyonlara isabet halinde +5 hasar veriyor.

Kayıp Cilt

Bedeli ve yetenek gücü arttı.

Kayıp Cilt’i koridor aşamasının biraz daha sonraki bölümlerine çekmek, eşyanın seviye atlama etkisinin daha az tetiklenmesine neden olarak sağladığı manayı genel anlamda aşağı çekecek.

TARİFKuvvet Kitabı + Safir Kristal + 315 Altın  Kuvvet Kitabı + Safir Kristal + Kuvvet Kitabı + 80 Altın
BEDEL1100 Altın  1300 Altın
YETENEK GÜCÜ25  40

Tanrıça’nın Gözyaşı

Toplam bedeli arttı. Mana iadesi azaldı. Azami mana artışı artık mevcut manayı o anki yüzdelik miktarına göre arttırıyor.

Tanrıça’nın Gözyaşı onu alan şampiyonların mana sorunlarını biraz fazla kapsamlı şekilde çözüyor. Gözyaşı, onu yükleyerek Başmelek Asası’na yükselttiğinizde muazzam miktarda yetenek gücü sağlayan ve oyunun sonraki bölümlerine yönelik bir eşya olmayı sürdürecek; ancak artık mananızı eskisi kadar iyi yenilemeyecek.

BEDEL750 Altın  850 Altın
MANA BEDELİ İADESİ%15  %10
GÜNCELLENDİMANA MANAYI ÇEKERTanrıça’nın Gözyaşı’nın pasifinden azami mana kazandığınızda mevcut mana yüzdeniz korunur. Azami mana artışının tamamı mevcut mana artışı olarak sağlanmaz. Bu durum Manaveren ve Başmelek Asası için de geçerli.

Hextech GLP-800

Birleştirme bedeli azaldı. Manası arttı. Yavaşlatma süresi arttı. Atış hızı arttı. Atış yayılma süresi azaldı.

Emektar GLP-800 hâlâ biraz zayıf ve istediğimiz hassasiyete sahip değil. Hissiyatını iyileştirecek bazı güçlendirmeler (ve altın verimliliğinin biraz arttırılması) tam da ihtiyaç duyduğu şey olabilir.

BİRLEŞTİRME BEDELİ650  450
TOPLAM BEDEL(değişmedi, Kayıp Cilt bedel artışıyla dengeleniyor)
MANA500  600
YAVAŞLATMA SÜRESİ1 saniye  2 saniye
ATIŞ HIZI1600  2000
ATIŞ YAYILMA HIZI0,3 saniye  0,2 saniye
KULLANIM SÜRESİ0,25 saniye (değişmedi)

Şeytanî Külliyat

Yetenek gücü arttı.

Şeytanî Külliyat’ın sahip olduğu yetenek gücü genel anlamda arttırılarak eşyanın Kayıp Cilt’le aynı seviyeye gelmesi sağlanıyor.

YETENEK GÜCÜ30  35
YÜKSELTZhonya’nın Kumsaati ve Banshee’nin Duvağı da 5 Yetenek Gücü kazandı.

İkiz Gölge

Yetenek gücü arttı.

Yavaşlatma etkilerine sahip çatışma eşyaları bizi hep biraz kaygılandırıyor. Bir eşyanın size çatışma başlatma fırsatı sunmasının yanı sıra bu çatışmayı kazanmanızı garantilemesi endişe verici olabiliyor. Yine de bu durumu göz önüne aldığımızda bile İkiz Gölge’nin oyuna biraz zayıf şekilde geldiği ortada. Dolayısıyla yetenek gücünü arttırıyoruz.

YETENEK GÜCÜ60  70

Maceracının Pazubendi

Toplam bedeli azaldı.

Maceracının Pazubendi, büyücülerin biraz daha zırha ihtiyaç duydukları zorlu karşılaşmalar için yöneldikleri bir eşya. Kayıp Cilt’in bedelinin artmasının ardından, oyuncuların bu zorlu karşılaşmalarda Maceracının Pazubendi’ni almakta fazla geç kalmalarını istemiyoruz.

TOPLAM BEDEL1200  1100
YÜKSELTZhonya’nın Kumsaati’nin toplam altın bedeli değişmedi.

Büyübüken

Taban yetenek gücü arttı. Etkinleştirmeden kazanılan yetenek gücü azaldı. Birleştirme ve toplam bedelleri arttı.

Bu eşya, yeteneklerini art arda sıralayarak aktifini doldurabilen şampiyonlarda iyi sonuç verse de bu tür şampiyonların sayısı epey düşük. Aktifinin yetenek gücünün bir kısmını taban niteliklerine kaydırmak, eşyayı biraz daha erişilebilir yapacaktır.

TOPLAM BEDEL2800 Altın  2900 Altın
BİRLEŞTİRME BEDELİ700 Altın  800 Altın
YETENEK GÜCÜ100  120
ETKİNLEŞTİRİLDİĞİNDE AZAMİ YETENEK GÜCÜ100  80
ETKİNLEŞTİRİLDİĞİNDE AZAMİ HAREKET HIZI%30  %50

Rylai’nin Kristal Asası

Yetenek gücü arttı.

YETENEK GÜCÜ85  90

Mejai’nin Ruhyiyeni

İlave hareket hızı için gereken İhtişam yükü sayısı azaldı.

Kara Mühür’ü Mejai’nin Ruhyiyeni’ne yükseltmek biraz garip bir his. Öncelikle altın harcamanız gerekiyor; ancak bunu yaptığınızda 10 yüke sahip olsanız bile ilave etkiyi kazanmak için birkaç yük daha biriktirmek zorunda kalıyorsunuz. Ayrıca 10 yükten fazlasına sahip olabileceğiniz halde Kara Mühür tarafından engellendiğiniz durumlar iyice canınızı sıkabiliyor.

HAREKET HIZI İÇİN GEREKEN YÜK15  10

Luden’in Feryadı

Toplam bedeli azaldı. Manası arttı.

Zaten biraz zayıf olan Luden’in Feryadı, bu yamada bazı yetenek gücü eşyalarına gelen güçlendirmelerin ardından bedelinin hakkını verememeye başlayacaktı.

TOPLAM BEDEL3300 Altın  3200 Altın
TARİFKayıp Cilt + Kuvvet Kitabı + İnfilak Değneği + 915 Altın  Kayıp Cilt + İnfilak Değneği + 1050 Altın
MANA500  600

Kuleler

Yetenek gücünün kulelere yapılan normal saldırılara eklediği hasar arttı ve verilen hasarın tamamı büyü hasarına dönüştü.

Kuleleri yıkmak oyunun en önemli mekaniklerinden biri ve büyücüler genellikle bu oynanıştan mahrum kalıyor. Şu anda saldırı gücünden çok yetenek gücüne yönelen şampiyonlar, kulelere saldırdıklarında toplam yetenek güçlerinin yüzdelik bir kısmını fazladan büyü hasarı olarak kazanıyor. Bu oranı arttırıyor ve saldırıların verdiği hasarın tümünü büyü hasarına dönüştürüyoruz.

SG/HASAR ORANI%50  %60
YENİKOMPLEEğer bir normal saldırı kulelere karşı yetenek gücü ilavesi kullanıyorsa, yalnızca yetenek gücüyle artan kısmı değil saldırının tamamı büyü hasarı verir.

Şampiyonlar

25 büyücünün taban mana yenilenmesi ve taban manası arttı ama mana büyümesi azaldı. 5 diğer büyücünün mana yenilenmesi arttı.

Doran’ın Yüzüğü ve Kayıp Cilt değişikliklerinden en çok etkilenen şampiyonların mana yenilenmesini arttırıyoruz. Ayrıca büyücüler mana havuzları ve mana büyümelerine yönelik bazı değişikliklerden geçiyor. Genel anlamda başlangıçta daha fazla mana ve mana yenilenmesine sahip olacaklar; ancak kazandıkları seviye başına mana miktarı önemli ölçüde azalacak.

 • Genişletmek için tıkla

Bu şampiyonlar da Doran’ın Yüzüğü’nden etkilenmelerine rağmen, genellikle elden geçirdiğimiz mana eşyalarının hiçbirini tercih etmiyor. Dolayısıyla onların yalnızca mana yenilenmesinde ayarlamalara gidiyor; taban mana ve mana büyümesi niteliklerine dokunmuyoruz.

 • Genişletmek için tıkla

Şampiyonlar

Amumu

Q’nun mana bedeli azaldı.

Amumu oyunun erken safhalarında zaten biraz zayıf; ancak başarısız baskınların ardından mana havuzunun ona ormanda yetmeyecek kadar küçülmesi soruna yeni bir boyut daha kazandırıyor. Bu durum ilk olarak Q yeteneğine ağırlık veren Amumu oyuncuları için daha da kötü ve işlevsellik üzerine kurulu dizilimlerin gönül rahatlığıyla seçilebilmesini engelliyor.

Q – Sargı Atışı

BEDEL80/90/100/110/120 Mana  50/55/60/65/70 Mana

Caitlyn

Pasifi artık kritik vuruş yapamıyor; artık yalnızca şampiyonlara verdiği hasar üzerinden yüzdelik bir artışa sahip.

Caitlyn’in Tam Kafadan yeteneğinin şampiyonlar dışındaki rakiplere karşı biraz fazla güçlü olması, tarafsız canavarlara verdiği hasarı (ve can çalmadan kazandığı hayatta kalma becerisini) istenilenin çok üzerine çekiyor. Formülü Tam Kafadan’ın şampiyonlara verdiği hasarınkine yaklaştırarak, canavar ve minyonlar üzerinden hızlıca kendini iyileştirme becerisini aşağı çekiyoruz.

Pasif – Tam Kafadan

ŞAMPİYONLARA VERİLEN HASAR+%50 (kritik vuruş ihtimaliyle artar) Toplam Saldırı Gücü (değişmedi)
GÜNCELLENDİŞAMPİYONLAR DIŞINDAKİ HEDEFLERE VERİLEN HASAR+%100 (kritik vuruş ihtimaliyle artar) Toplam Saldırı Gücü

Dr. Mundo

R’nin iyileştirmesi arttı.

Dr. Mundo’nun istediği yere gidebilmesi için biraz daha dayanıklılığa ihtiyacı var.

R – Sadizm

İYİLEŞTİRMEAzami canının %40/50/60’ı  Azami canının %50/75/100’ü

Garen

Q’nun taban hasarı sonraki yetenek seviyelerinde arttı. W’nun dirençleri arttı.

Garen, benzer ezergeçerlere kıyasla (mesela Darius) biraz zayıf kalıyor. Oyun ilerledikçe daha iyi güçlenebilmesi için hasarını ve dayanıklılığını biraz yukarı çekiyoruz.

Q – Amansız Hücum

TABAN HASAR30/55/80/105/130  30/65/100/135/170

W – Cesaret

AZAMİ DİRENÇLER30  40

Irelia

Pasifinin süresi, artık büyük canavarlara saldırdıkça yenileniyor.

Irelia artık yeni (ve muhtemelen dengesiz) bir şampiyon olmadığından, çıkışı sırasında almadığımız bazı riskleri almak konusunda daha istekliyiz. Bu risklerden biri de üst koridora kıyasla ormanda daha güçlü olma ihtimaliydi ve dolayısıyla orman temizleme hızına bilerek sınır getirmiştik. Bıçakların Dansı artık yeterince durulduğundan el frenini indiriyor ve gaza sonuna kadar basmasına izin veriyoruz.

Pasif – Ionia Azmi

GÜNCELLENDİCANAVAR YÜKLERİBüyük canavarlara saldırdığında artık süresi de yenileniyor.

Ivern

Pasifinin can bedeli azaldı. Pasifinin büyüme süresi sonraki yetenek seviyelerinde azaldı. Q’nun atış genişliği arttı.

Ivern’ün pasifi onu çok farklı bir ormancı yapıyor ve biz de bunu korumak istiyoruz. Ancak Doğasever Baba’nın oyunun erken safhalarında biraz fazla zorlandığı ortada. Ayrıca oyunun orta safhalarındaki orman temizleme bedellerini düşürüp Q’sunu isabet ettirmeyi kolaylaştırarak onu öğrenmesi biraz daha kolay bir şampiyon haline getiriyoruz.

Pasif – Ormanın Dostu

BEDELAzami canının %25’i  Azami canının %22,5’i
BÜYÜME SÜRESİ1-18. seviyelerde 40-6 saniye  1-6. seviyelerde 40-30, 7-11. seviyelerde 27-15, 12-14. seviyelerde 11-3, 15. seviye ve sonrasında 1 saniye

Q – Kök Sal

ATIŞ GENİŞLİĞİ65  80

Kai’Sa

Evrimleşmiş Q’nun atış sayısı azaldı. Atış hasarı artık alan etkisi olarak sınıflandırılıyor. E’nin süresi azaldı.

Kai’Sa’nın oyunlarını şu anki kadar iyi taşıyamaması için oyunun ileri bölümlerindeki güç artışını aşağı çekiyoruz. Özellikle yeteneklerinin bazı eşyalarla olan etkileşimi (büyü hasarından kazanılan iyileştirme bunun en önemli örneği) biraz aşırıya kaçabiliyor.

Q – Icathia Yaylımı

EVRİMLEŞMİŞ Q12 atış  10 atış
BOMBARDIMANAtış hasarı artık bütün durumlarda alan etkisi olarak sınıflandırılıyor.

E – Gücün Sınırı

SÜRE5 saniye  4 saniye
BU KADARI FAZLARunaan’ın Kasırgası’nın okları artık Gücün Sınırı’nın bekleme süresinde azalma etkisini gerçekleştirmiyor.

Kassadin

Q’nun büyü hasarı kalkanı güçlendi.

Kassadin şu anda koridor safhası için biraz yardıma ihtiyaç duyuyor.

Q – Hiçlik Küresi

KALKAN40/70/100/130/160  60/85/110/135/160

Kennen

W’nun 5. vuruşunun taban hasarı ve ilave saldırı gücü oranı sonraki yetenek seviyelerinde arttı; yetenek gücü oranı azaldı. W’nun taban hasarı azaldı, yetenek gücü oranı arttı. Kennen artık şimşek suretinden çıktığında E dirençlerini kaybediyor ama saldırı hızı kazanıyor.

Kennen geçmişte hem saldırı gücü hem de yetenek gücü dizilimleriyle başarılı olabilmiş şampiyonlar arasında. Ancak şu anda bu dizilimlerin ikisi de zorlanıyor. Her iki oyun tarzını da güçlendirmek ve ayrıca Kennen’in gücünün bir bölümünü başka yerlere kaydırarak bunların birbirinden farklı olmasını sağlamak istiyoruz.

W – Elektrik Dalgası

5. SALDIRI TABAN HASARI15/20/25/30/35  10/20/30/40/50
5. SALDIRI HASAR ORANI (SG)%60 İlave Saldırı Gücü  %60/70/80/90/100 İlave Saldırı Gücü
5. SALDIRI HASAR ORANI (YG)0,3 Yetenek Gücü  0,2 Yetenek Gücü
AKTİF TABAN HASARI65/95/125/155/185  60/85/110/135/160
AKTİF HASAR ORANI0,55 Yetenek Gücü  0,8 Yetenek Gücü

E – Şimşek Gibi

YENİYILDIRIM GİBİ DÜŞERKennen Şimşek Gibi’den çıktıktan sonra 4 saniyeliğine %30-70 Saldırı Hızı kazanır.
YENİSABIRSIZŞimşek Gibi’nin savunma ilaveleri, Şimşek Gibi’den çıktıktan sonra kaybolur.

Leona

W’nun taban hasarı arttı.

Artık Artçı Şok eskisi kadar baskın olmadığından, rakiplerinin gölgesinde kalmaması için Leona’nın hasarının bir kısmını ona geri veriyoruz.

W – Tutulma

TABAN HASAR40/80/120/160/200  60/100/140/180/220

Lux

Q’nun taban hasarı arttı, bekleme süresi azaldı. W’nun kalkanı, artık değnek uzaklaşırken bir takım arkadaşına isabet etmese bile dönüşünde ikiye katlanıyor. E’nin atış hızı, yarıçapı ve mana bedeli azaldı. E’nin bekleme süresi sonraki yetenek seviyelerinde azaldı.

Lux’ın uzun menzilli dürtme becerisi (Işık Patlaması’nın istikrarı sayesinde), şampiyonun diğer yönlerinin ne kadar güçlü olabileceğini kısıtlıyor. E’yi isabet ettirmeyi zorlaştırmamızın ardından yeteneklerini güçlendirebilecek ve onları minyon dalgalarını temizlerken, takas başlatırken veya skor almaya çalışırken daha sık kullanmasını sağlayabileceğiz.

Taban nitelikler

1. SEVİYEDE İLAVE SALDIRI HIZI%0  %7
SALDIRI HIZI BÜYÜME ORANI%1,36  %1
CAN BÜYÜME ORANI91  85

Q – Işık Bağı

TABAN HASAR50/100/150/200/250  70/115/160/205/250
BEKLEME SÜRESİ13/12,5/12/11,5/11 saniye  10 saniye
BEDEL50/55/60/65/70 Mana  40/45/50/55/60 Mana

W – Prizmatik Bariyer

GERİ DÖNÜŞ KALKANIEğer Lux onu gönderirken bir takım arkadaşına isabet ederse %200  her zaman %200
IŞIK HIZILux artık yetenek kullanımının başında kendine kalkan sağlayıp atışı gerçekleştiriyor (0,25 saniyelik kullanım süresinin tamamlanmasını beklemiyor). Kullanım süresi boyunca hareketsiz kalması değişmedi.

E – Işık Patlaması

ATIŞ HIZI1300  1200
YARIÇAP350  310
BEDEL70/85/100/115/130 Mana  70/80/90/100/110 Mana
BEKLEME SÜRESİ10 saniye  10/9,5/9/8,5/8 saniye

Rammus

W’nun zırh ilavesi azaldı.

Rammus’un yeniden iyi hissedebilmesi için biraz daha dayanıklılığa ihtiyacı var.

W – Tortop

ETKİNLEŞTİRME HALİNDE TABAN ZIRH20  30

Poppy

Taban hareket hızı azaldı. W’nun hareket hızı ve dirençleri azaldı. Pasif ve E menzilleri arttı. R’si hızlı kullanıldığında artık daha kısa süreliğine havaya savuruyor ve rakipleri hedef alınamaz yapmıyor. Yoğunlaşarak kullanılan R’nin atış hızı arttı.

Sağlam Duruş’un pasifi Poppy’ye büyük miktarda direnç, aktifiyse tonla hareket hızı sağlıyor ve Çekicin Muhafızı takım savaşlarına girerken (ve takım savaşlarında hayatta kalabilmek için) bu özelliklerine güveniyor. Bu niteliklerinin bazılarını aşağı çekerek Poppy’nin mesafe kapatma ve hayatta kalma konularındaki istikrarını biraz azaltıyoruz. Bunun karşılığında, savaşın ortasındayken yapabildiği şeyleri güçlendiriyoruz.

Taban nitelikler

TABAN HAREKET HIZI345  340

Pasif – Demir Elçi

MENZİL İLAVESİ300  350

W – Sağlam Duruş

HAREKET HIZI İLAVESİ%32/34/36/38/40  %30
TABAN DİRENÇ İLAVESİ%15  %10
%40 CANIN ALTINDAYKEN DİRENÇ İLAVESİ%30  %20

E – Kahraman Hücumu

MENZİL425  475

R – Muhafızın Hükmü

YENİHASAGIHızlı kullanım artık havaya savrulan rakipleri hedef alınamaz hale getirmiyor
HIZLI KULLANIM HAVAYA SAVURMA SÜRESİ1 saniye  0,75 saniye
TABAN HASAR210/310/410  200/300/400

YOĞUNLAŞMIŞ

ATIŞ HIZI1600  2000

Shyvana

E ve R’nin yetenek gücü hasar oranı arttı. W’nun yetenek gücü hasar oranı kalktı.

Shyvana’nın temasının görece olarak keşfedilmemiş yönlerinden biri de savaş alanında süzülerek etrafa alev kusma becerisi. Daha fazla oyuncunun bu oyun tarzını deneyebilmesi için yetenek gücü oranlarını biraz değiştiriyoruz. Böylece bu oyun tarzını seçtiğinizde Shyvana çok daha farklı bir ejderha gibi hissettirecek: Sadece başına sihirli bir şapka geçirmiş alelade bir sürüngen değil, düşmanlarının üzerine çökmeden önce etrafa ateş topları yağdıran bir ejderha göreceksiniz.

W – Ateş Burgacı

KALDIRILDIYETENEK GÜCÜ HASAR ORANI%10  %0

E – Alevli Nefes

ATEŞ TOPU HASAR ORANI (YG)0,3 Yetenek Gücü  0,7 Yetenek Gücü

R – Ejderin Öfkesi

HASAR ORANI0,7 Yetenek Gücü  1,0 Yetenek Gücü

Sona

Taban saldırı gücü arttı. Baskın Akor hasarı arttı.

Siz daha ”5 hasar da neymiş” demeden önce gelin böyle değişikliklerin aslında ne anlama geldiğinden bahsedelim. Sona koridor safhası boyunca birçok Baskın Akor kazanıyor ve taban saldırı gücü değişiklikleriyle birlikte artık daha fazla hasar vererek rakibini katledebilir hale gelecek.

Taban nitelikler

TABAN SALDIRI GÜCÜ46  49

Pasif – Baskın Akor

TABAN HASAR1-18. seviyelerde 15-235  1-18. seviyelerde 20-240

Syndra

Q’nun Sınır Tanımaz etkisi artık kürelerin süresini uzatmak yerine şampiyonlara ilave hasar sağlıyor.

Syndra’nın azami küre sayısıyla ultisini kullanması, kürelerini iyi idare eden bir oyuncunun harika bir hareketle ödüllendirilmesi anlamına gelmeli. Pasifinin mevcut Karanlık Küre geliştirmesi bu güçlü ultileri gerçekleştirmeyi biraz fazla kolaylaştırıyor. Etkiyi değiştirerek bu Karanlık Küreleri isabet ettirmenin değerini arttırıyoruz. Böylece Syndra oyuncuları skor almak için saldırmadan önce birkaç küre isabet ettirdiklerinde kendilerini daha iyi ödüllendirilmiş hissedecek.

Pasif – Sınır Tanımaz

KARANLIK KÜRE GELİŞTİRMESİKaranlık Küreler fazladan 2 saniye daha kalır Karanlık Küre şampiyonlara %15 daha fazla hasar verir

Talon

Hata gidermece

Q – Noxus Diplomasisi

GİDERİLEN HATATalon’un Q menzilinin istenenden daha kısa olması hatası giderildi
MENZİL500  575

Warwick

Taban saldırı gücü azaldı. Q’nun hasarı sonraki yetenek seviyelerinde azaldı.

Warwick’in oyunun erken safhalarındaki düello becerisi ve orman temizleme hızı, rakiplerinin oyunun orta safhalarının başlarında ona karşı savaşmak için pek fırsat bulamamasına ve şampiyonun diğer birçok ormancıya karşı altın/deneyim üstünlüğü kurmasına neden oluyor. Bu yönünü biraz zayıflatmak ona karşı oynamayı daha adil hale getirecek; ancak Warwick oyunun başlarında güçlü olmayı sürdürecek.

Taban nitelikler

SALDIRI GÜCÜ66  63

Q – Cani Diş

HEDEFİN AZAMİ CANI ÜZERİNDEN VERİLEN HASAR%6/7/8/9/10 %6/6,5/7/7,5/8

Ziggs

E’nin taban hasarı sonraki yetenek seviyelerinde arttı.

Ziggs oyun ilerledikçe biraz daha güçlenebilmeli. Burada yapmak istediğimiz şey dürtme hasarını arttırmak değil; ancak gerçek anlamda savaşa girdiği zamanlarda şampiyonun biraz daha ateş gücüne ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca büyücü mana düzenlemelerimiz Ziggs’i de etkileyecek; bunun ayrıntılarını aşağıda bulabilirsiniz.

E – Sihirmayın Tarlası

TABAN HASAR40/65/90/115/140  40/75/110/145/180

Eşyalar

Guinsoo’nun Hiddeti

GİDERİLEN HATAGuinsoo’nun Hiddeti’nin diğer ilave hasar sağlayan etkilerle etkileşime girerek istenenden daha fazla saldırı gücü sağlaması hatası giderildi (Bu durum Jhin’in yanı sıra Alev Ejderi ve Master Yi gibi diğer karakterleri de etkiliyor).

Destansı Canavar

Baron Nashor

Taban hasarı azaldı. Taban canı arttı. Salgın hasarı arttı.

Bazı takım kompozisyonları (tanklara sahip olmayanlar) için Baron gerçekten tehlikeli olabiliyor. Baron’un hasarını yalnızca tek bir hedefe yoğunlaşmak yerine takımın tamamına dağılacak şekilde değiştiriyoruz. Tabii takımların hedefi almasını engellemenin mümkün kalması için Baron’un canını arttırıyoruz; böylece onu kesmek daha uzun sürecek. Baron’u almanın daha fazla zaman gerektirmesi ve hasarın bütün takıma yayılmasıyla birlikte, karşı takım Baron almaya çalışan tarafı durdurmak için daha fazla zamana sahip olacak ve bunu yaptığında daha büyük bir takım savaşı avantajına kavuşacak.

TABAN HASAR20-40. dakikalarda 400-550  20-40. dakikalarda 285-435
TABAN CAN6400  9000
BARON SALGINIEn düşük salgın yükü sayısına sahip rakibe her 0,5 saniyede bir 30 (+%5 Toplam Saldırı Gücü) Hasar  Her normal saldırıda ve diken saldırısında 120 (+%30 Toplam Saldırı Gücü) (bunlar her 0,75 saniyede bir gerçekleşir). Ayrıca Baron’un salgın saldırısı, farkın daha iyi anlaşılabilmesi için artık değişik görsel parçacıklar kullanıyor. (Saldırılarından/yeteneklerinden isabet alan şampiyonlar salgına maruz kalır).

Çağırılmış Vadi’nin Alameti

Hücum ettiğinde daha az hasar alıyor. Hücumu kulelere daha fazla hasar veriyor. Gözüne vurulduğunda daha fazla hasar alıyor.

Vadi’nin Alameti, 20. dakikaya kadar Baron görevi görerek öne geçen takıma arayı daha da açmakta kullanabileceği güçlü bir seçenek sunuyor. Alamet’i iyi kullanan oyuncuları daha iyi ödüllendirirken (birden fazla kulenin alınabilmesi gibi), onu yanlış zamanlarda kullanan oyuncuları cezalandırmayı kolaylaştırmak istiyoruz. Başa baş giden oyunlarda göz tetiklenmesi yakalamak Alamet’i durduracaktır; ancak bu gerçekleşmediği takdirde canavarın ortalığı darmadağın etmesini bekleyebilirsiniz.

KULEYE HÜCUM ETTİĞİNDE ALDIĞI HASAR150 + mevcut canının %25’i  Mevcut canının %25’i
KULEYE HÜCUM ETTİĞİNDE KULEYE VERDİĞİ HASAR150 + mevcut canının %25’i  Hangisinin daha fazla olduğuna göre mevcut canının %40’ı veya 1500 Hasar.
GÖZ HASARIAzami canının %20’si  Azami canının %40’ı

Rünler

GÜNCELLENDİDizginsiz Büyü Kitabı

Dizginsiz Büyü Kitabı artık tamamen farklı bir anahtar rün.

Dizginsiz Büyü Kitabı, duruma göre farklı bir sihirdar büyüsü seçmek isteyen oyunculara bir anahtar rün seçeneği sunma amacıyla oluşturulmuştu. Sorunsa eski Dizginsiz Büyü Kitabı’nın çok fazla ön planlama gerektirmesi ve ardından oyuncunun çok uzun süre boyunca seçimlerinde çakılıp kalmasıydı. İşin gerçeği, birçok oyuncu Dizginsiz Büyü Kitabı’nı yalnızca Sıçra bekleme süresini düşürmek için alıyor ve ara sıra Işınlan almak dışında büyü değiştirme oynanışını pek umursamıyordu.

Yeni Dizginsiz Büyü Kitabı çatışma dışında olduğunuz sürece büyülerinizi her yerde değiştirmenize olanak tanıyacak. Yeni büyünüzü kullandıktan sonraysa tekrar eski büyünüze döneceksiniz. Bu yaklaşım, geçmişte yaşanan çok fazla hazırlık gerektirme ve sizi çok uzun süreliğine çakılı bırakma sorunlarının ikisini de çözüyor.

YENİAL BAKALIM!Seçili sihirdar büyülerinden birini yeni ve tek kullanımlık bir sihirdar büyüsüyle değiştirir. Tek kullanımlık sihirdar büyüsünü kullandıktan sonra, başlangıçtaki sihirdar büyün geri gelir.
İLK DEĞİŞTİRME KULLANIMI6 dakika
DEĞİŞTİRME BEKLEME SÜRESİ4 dakika. Daha önce seçilmemiş bir sihirdar büyüsü seçildiğinde bekleme süresi kalıcı olarak 15 saniye azalır.
TİK TAKBaşlangıçta seçilen sihirdar büyülerinin bekleme süreleri, büyüler değiştirildiğinde arka planda azalmaya devam eder.
DÜKKÂN AYAĞINIZA GELDİSihirdar büyüleri artık çatışma dışında olmak kaydıyla haritanın her yerinde değiştirilebilir.
GİDERİLEN HATA 09.03Katledilmişken Dizginsiz Büyü Kitabı sekmesini kapatmak artık yeniden doğana kadar onu açmayı engellemiyor.

Koza

Hata gidermece

GİDERİLEN HATA 01.03Koza’nın değişken hasar ilaveleri artık rakip şampiyonlarla çatışma halindeyken cana dönüşmüyor.
GİDERİLEN HATA 10.02Koza’nın ipucu artık dönüşümün ardından sağladığı değişken nitelikleri doğru şekilde gösteriyor.

Giderilen Hatalar

 • Katarina’nın R – Ölüm Çiçeği yeteneğinin, menzildeki rakiplerin görülememesi halinde kullanılamaması hatası giderildi.
 • Katarina artık yakınında geçerli hedefler yokken R – Ölüm Çiçeği yeteneğine sinyal gönderebiliyor.
 • Azir’in R – İmparatorluk Muhafızları yeteneği artık seslendirmelerini doğru şekilde kullanıyor.
 • Mana Akışı Yüzüğü artık belli eşyalarca tetiklenemiyor.
 • Bitkinlik sihirdar büyüsünü kullanmak artık kullanıcısını çatışmaya sokuyor.
 • İlave saldırı gücünün Zed’in Q – Keskin Shuriken yeteneğinin ilave saldırı gücü oranı için sayılmaması hatası giderildi.
 • Belli zombi durumlarının Mana Akışı Yüzüğü’nün gelecekte yüklenmesini engellemesi hatası giderildi.
 • Varus’un W – Maraz Sadağı yeteneğinin normal saldırılarının, kullanılan kostümün ses efektleri yerine temel ses efektlerini kullanması hatası giderildi.
 • Manaveren ve Seraph’ın Şefkati artık satıldığında altın sağlıyor.
 • Şokbıçaklı Zed’in Yakut rengi, Şampiyonlar Şampiyonu Zed ile aynı oyundayken artık diğer kostümün parçacık efektlerini aşırmıyor.
 • Muhabir Janna’nın şemsiyesi, artık şaka animasyonu sırasında yıldırım düşmeden önce tutuşmuyor.
 • Ejderkılıç Riven’ın E – Yiğitlik izi artık düşük grafik ayarlarında görülmüyor.
 • Ölüm Çiçeği Kha’Zix’in E – Gelişmiş Çullan yeteneğiyle kazandığı kanatlar artık dönüş sırasında kaplamalarını ve saydamlıklarını kaybetmiyor.
 • Yaman Siklet Mundo’nun W – Alevli Istırap yeteneği artık temel parçacıklar yerine yeniden turuncu yumrukları kullanıyor.
 • Havuz Partisi Rek’Sai’nin tünelleri artık doğru kaplamaları kullanıyor ve sönmüş tünellerin içinde temel tüneller görünmüyor.
 • Zilean’ın Q – Saatli Bomba yeteneğinin süresi dolduğunda ortaya çıkan görsel efektleri geri getirildi.
 • W – Maraz Sadağı yeteneğinin özel ses efektleri Varus ve tüm kostümleri için geri getirildi.
 • Gagalio artık yanlış şekilde İhtişamlı kostüm olarak tanımlanmıyor.
 • Azir’in R – İmparatorluk Muhafızları yeteneğine temel modeli ve tüm kostümleri arasında tutarlı olacak seslendirmeler eklendi.
 • Şampiyonlar Şampiyonu Thresh’in R – Hücre görsel efektleri, artık yetenek hareket halindeyken kullanıldığında yanlış yerde ortaya çıkmıyor.
 • Kaptan Fortune’un omuzları artık dönüş animasyonları sırasında ceketinden dışarı taşmıyor.
 • Gladyatör Pantheon’un pelerini artık tüm animasyonları sırasında daha doğal şekilde hareket ediyor.
 • Malzahar’ın Q – Hiçlik’in Çağrısı görsel efektleri artık yanıp sönmüyor.
 • Shyvana Bot artık Ejderha biçimindeyken hareketsiz kalmıyor.
 • Rammus Bot artık Q – Güç Topu yeteneği sırasında hareketsiz kalmıyor.
 • Teemo’nun R – Tehlikeli Tuzak mantarlarının ve Jhin’in E – Esaret Çiçeği yeteneğinin, başlangıç botlarına karşı durmadan tetiklenmesi hatası giderildi.

Yakında Gelecek Kostüm ve Renkler

Bu yamanın çıkışını takip eden günlerde yayınlanacak kostümleri aşağıda bulabilirsiniz:

Kanlı Ay Evelynn

Vız Vız Teemo

Bu yamanın çıkışını takip eden günlerde yayınlanacak renkleri aşağıda bulabilirsiniz:

Vız Vız Teemo (Yakut)

Vız Vız Teemo (Fıstık Yeşili)

Vız Vız Teemo (Deniz Mavisi)

Vız Vız Teemo (Ametist)

Vız Vız Teemo (Pembe Kuvars)

Vız Vız Teemo (Obsidiyen)

Meka Sıfır Sion (Yakut)

Meka Sıfır Sion (İnci Beyazı)

Meka Sıfır Sion (Safir)

Meka Sıfır Sion (Pembe Kuvars)

Meka Sıfır Sion (Kedigözü)

Meka Sıfır Sion (Tanzanit)

Meka Sıfır Sion (Obsidiyen)

Meka Sıfır Sion (Göktaşı)

Author sleeplexs
Published
Categories Pc
Views 263

Comments

No Comments

Leave a Reply